Recitale Mistrzów w Roku Chopinowskim

listopad 2, 2010

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych Politechniki Krakowskiej,
Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej,
zapraszają na Recitale Mistrzów w Roku Chopinowskim

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego ul. Zwierzyniecka 1
13 listopad 2010 (sobota), godzina 18:00
Ceny biletów:
osoby niepełnosprawne – 8 zł
pozostałe osoby – 15 zł

Zapisy:
ZSN PK
DS 4 „BALON”
ul. Skarżyńskiego 9/601
zsn@zsn.pk.edu.pl, (012) 374 37 22
Termin zgłoszeń upływa 8 listopada.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Wyjście dofinansowuje Miejsku Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

Recitale Mistrzów w Roku Chopinowskim

wykonawcy:
Jue Wang – fortepian

repertuar:
Fryderyk Chopin – Polonez As-dur op. 53
Fryderyk Chopin – Polonez – Fantazja As-dur op. 61
Fryderyk Chopin – Nokturn f-moll op. 55 nr 1
Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Fryderyk Chopin – Ballada f-moll op. 52

Pianista Jue Wang, urodzony w Szanghaju, od dziesiątego roku życia regularnie koncertuje w swoim ojczystym kraju i dynamicznie zyskuje popularność na arenie międzynarodowej jako utalentowany, młody wykonawca, który z sukcesem debiutuje na wielu prestiżowych scenach całego świata. Jako zdobywca pierwszej nagrody w Konkursie Pianistycznym im. Palomy O’Shea w Santander Wang otrzymał sowitą nagrodę pieniężną, nagranie, którego dystrybutorem jest Naxos, obszerny koncert oraz tournee recitalowe obejmujące ponad 100 występów w okresie czterech lat. Najważniejsze punkty programu to między innymi debiut na nowojorskiej scenie Zankel Hall (Carnegie Hall) oraz londyńskiej Wigmore Hall. Pozostałe recitale odbędą się w takich miejscach jak Hannover NDR Hall w Niemczech, Bilbao Sociedad Filarmónica, Zaragoza Auditorio de Congresos w Hiszpanii, Salle Gaveau w Paryżu, moskiewski Festiwal Muzyczny Kreml, kijewski Festiwal Wirtuozów Planety, warszawki Festiwal Krzysztofa Pendereckiego oraz Międzynarodowy Festiwal w Santander, a także w salach koncertowych w Szwajcarii, Argentynie, Chile, Urugwaju, Wenezueli, Brazylii, Peru, Panamie i Meksyku. Wang ma też wystąpić na koncertach z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Oviedo, Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Hiszpańskiego Radia i Telewizji, Murcia Regional, Kolumbijskiej Orkiestry Narodowej oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Republiki Dominikany.

W sezonie 2009-2010 Jue Wang wystąpił w Madrycie z debiutanckim recitalem w Auditorio Nacional de Musica oraz z debiutanckim koncertem w Walencji, w Palau des Arts, występując z towarzyszeniem Orkiestry Palau de Arts pod dyrekcją Maestro Zubina Mehty. Wystąpił także z recitalami podczas Międzynarodowego Festiwalu w Ubeda, Santander Palacio de Festivales, Klavierfestival Ruhr w Niemczech, Międzynarodowego Festiwalu Sintra w Portugalii, Festival de Radio France et Montpellier, Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Rafaela Orozco w Kordobie, wykonał także inauguracyjny koncert podczas Badajoz Festival Iberico oraz Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Oviedo „Luis G.iberni”. Krytycy docenili jego „pewność siebie i koncentrację na scenie… jego pewność i dojrzałość jest widoczna podczas jego występów” (Diario Cordoba); „Jego mistrzostwo i wirtuozeria są niezaprzeczalne” (NY Classic Concert); podkreślali także jego „wirtuozerskie umiejętności czytania muzyki z niezwykłą przejrzystością i blaskiem” (Heraldo de Aragon). “Jue Wang jest najbardziej fascynującym młodym pianistą z Chin” – The Independent (UK).

Poza nagrodą zdobytą w Konkursie w Santander, Wang został również nagrodzony Pierwszą Nagrodą i Złotym Medalem podczas 51 Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Maria Canals” w Barcelonie, Drugą Nagrodą podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Leszetyckiego na Tajwanie, Trzecią Nagrodą w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Światosława Richtera w Moskwie, a także nagrodami podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Strawińskiego w USA, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Giny Bachauer w USA czy Londyńskiego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego.

W maju 2010 roku Wang uzyskał dyplom konserwatorium muzycznego Manhattan School of Music w Nowym Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Marca Silvermana. W międzyczasie został uhonorowany prestiżowym stypendium Fundacji Van Lier na rzecz dalszego rozwoju jego kariery artystycznej. Obecnie jest profesorem na wydziale fortepianu w Szanghajskim Konserwatorium Muzycznym oraz pobiera nauki od legendarnego pianisty Byrona Janisa, koncertując jednocześnie na scenach całego świata.